Pentek 655005-43 RFFE10-BB Radial Flow Iron Reduction Filter Cartridge (10"BB)
SKU:
Condition:
New
Weight:
3.00 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Bulk discount rates
Buy 4 - 7 and get 2.92USD off
Buy 8 or above and get 5.84USD off
113.87USD
Description
PRODUCT DOCUMENTATION
Pentek RFFE Series Iron Reduction Filter Spec Sheet
FEATURES & BENEFITS
  • Easily and effectively reduces up to 3 ppm of dissolved iron from water
  • Improves flavor and reduces the metallic taste caused by iron
  • Reduces the possibility of pipe and water heater damage
SPECIFICATION
  • Part Number: 655005-43
  • Model Number: RFFE10-BB
  • Dimensions: 4.5" x 10" (10"BB)
  • Case Quantity: 8 (Pricing is per piece)
APPROXIMATE LIFE OF THE 10"BB CARTRIDGE
       Iron Level         Total Water Use:
  • 3 ppm             13,000 gal
  • 2 ppm             20,000 gal
  • 1 ppm             40,000 gal
RECOMMENDED OPERATING CONDITIONS:
  • pH – >7.0
  • Silica – <100 ppm
  • Manganese – <1 ppm
  • Iron – <3 ppm